Snowboard ve kayak kıyafetleri

 

Bu haftasonu kaymaya gitmek istiyorsunuz, kayak malzemeleriniz var yada kiralayacaksınız, ama “kıyafetlerimde, elibiselerimde eksik var mı?” diye düşünüyorsunuz. Biz size gerekebileceklerden bahsedelim.

 


snowboard kayak kıyafetleri

 

 

Kayak montu
Kayak montu yada diğer adıyla anorak, kullanılan malzemesi ile soğuğa, rüzgara ve yağışa karşı koruyucudur. Bir kış doğa sporu ile uğraştığınızı hatırlayarak, her hava koşuluna göre tedbirli olabilmenin en sağlam yolu, üzerinize kayak montu geçirmektir. Özellikle kuvvetli rüzgar, kar yağışı yada tipi olan hava durumlarında kendinizi mutlaka hava koşullarına uygun bir mont ile güvence altına almalısınız. Çok kalın bir monttan ziyade, bu koşullara uygun malzeme ile yapılmış ürünleri tercih ediniz. Bir çok kayak kıyafeti üreticisi, su geçirmeyen ama nefes alabilir kumaşlardan (R-Tex yada Gora Tex yapım malzemesi bu tip kıyafetlerde standartlaşmıştır) kullanmaktadırlar.

 


kayak montusnowboard montu

 


Polar


Kaymaya giderken hava durumunu da göz önüne almanız tabii ki en sağlıklı ilk adımdır. Eğer hava güneşli ve ortalamaların üzerinde bir sıcaklıkta ise ve sizde çok acemi bir kayakçı değil iseniz, polar yada kazak ile kaymanız mümkündür. Ne var ki yeni başlayan kişilerin düşüp kalkma, karda yuvarlanma olasılıkları daha fazla olacağından, polara yapışan kar belirli bir zaman sonra eriyip ıslanabilir, soğuğa göre sonradan buz tutabilir yada ıslak kalabilir. Tabii hava gerçekten sıcak ve sizde içinize giydikleriniz ile tedbirli iseniz rahatsızlık hissetmeyeceksiniz. Böyle durumlarda polar hem rahat, hem de oldukça şık bir alternatif olacaktır.

 

Kayak pantolonu (salopet)


Hava durumu ne olursa olsun, üstünüze giyeceğiniz gündelik montlar yada kalın kıyafetlerle idare etmek isteseniz de, kayak pantolonu olmadan asla kayak sporunu düşünmeyiniz. Düşme, oturma, kalkma yada telesiyej'e binme durumlarında karla ve soğukla direk temas edecek bölge kalçanız ve bacaklarınızdır. Böyle bir durumda kar vucüt ısınızla hemen pantolon üzerinde eriyecek, içinize ne tip bir içlik giymiş olursanız olun, bu ıslaklık ve soğukluk ızdırap verici olacaktır. Bu sebeple kayak montu olmasa bile kayak yada snowboard pantolonu, diğer adıyla salopet şarttır. Salopetin uzun süreden beri gelen modelleri genelde tulum şeklindedir (yani omuzların üstünden askılıdır ve beli örter). Bununla beraber özellikle snowboardcuların tercih ettiği ve son yıllarda popülerite kazanmış olan modeller, bol kesim pantolonlara benzer (askısız yada askılığı fermuar ile ayrılabilen) kesimlerdir.

 

snowboard kayak pantolonusaloped

 

Termal içlik
Kalınca katmer katmer giyineceğinize bir kazak altına termal içlik giymeniz üzerinizdeki yükü azaltacağı gibi daha rahat hareket etmenizede yardımcı olacaktır. Termal içlikler ince olmalarına rağmen vücudu sıkıca sarmalarından ve kumaş özelliklerinden dolayı sıcaklığı tutar, fakat teri ve nemi de bırakırlar. Termal içliklerin birçok çeşitleri profesyonel sporcular tarafından da kullanılırlar. Çoğunlukla polyesterden üretilselerde, pamuk yada microfiber alaşımlı da olabilirler.


termal içlik

 

Eldiven
Salopet kadar önemli olan, hatta olmazsa olmaz diyebileceğimiz başka bir ihtiyaçta eldivendir. Yün eldiven idare edilecek bir çözüm olartak görülmemelidir. Belirli bir süre sonra yün eldiven, üstüne yapışan karın vücut ısısıyla erimesi sonucu soğukta can acıtıcı bir hale gelebilir. Kayak pantolonu gibi eldivende gün boyunca keyfinizi etkilememesi açısından atlanmaması gereken bir detaydır. Kayak yada kar için üretilmiş eldivenler bileğide örter, su veya rüzgar geçirmez, içide bir çok modelde kalın polar kumaşındandır.


kayak eldiveni

 

 

Kask
Yurdumuzda kullanımı halen çok yaygınlaşmadıysada, özellikle pist dışı ve freestyle tarzı kayanlar için önemli bir opsiyondur. Maceraperest kayak yada snowboardcuların ağaçların yada kayaların arasından kaymaları, rampadan atlamaları yada yeni öğreniyor olmaları kask kullanımı için gayet geçerli sebeplerdir.

 

Goggle
Google’un aslında goggle’ın yanlış yazılımı olduğunu hatırlatarak söze girelim J Kayakçı yada snowboardcunun en önemli aksesuarlarından biridir goggle. Bembeyaz karda gözlerinizi zor açmak bir yana, özellikle kar yağışlı havalarda kaymak için goggle mecburiyete dönebilir. Güneş gözlüğü güneşli havalarda ihtiyacınızı görmenize yeterli olabilir. Yanlız hatırlanması gereken şudur ki; kar yağarsa yada siz karın üstüne düşerseniz yada karlı eldiveninizle gözlüklerinizi tutarsanız gün boyunca gözlüklerinizin buğu yapma, dolayısıyla önünüzü zar zor görme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz (İvedik gibi kafanızı camdan dışarı uzatma gibi bir opsiyonunuz da olmayacaktır). Ayrıca bir doğa sporu yaptığınızdan, gözlüklerinizi düşürmemeniz de hatırda kalması gereken bir detay olacaktır. Bununla beraber goggle temin ederken çift cam olmasına mutlaka özen gösterin. Tek camlı goggle’lar buğuya karşı sınırlı ölçüde engel olabilirler, o sebeple tek camlı ucuz goggle aslında pahalı bir tercihtir. Kırmızı renkli camlar tipide daha rahat görmenizi sağlarken, sarı camlı olan goggle’lar siste idealdir. Güneş gözlüğünün hakkını vermemiz gereken nokta ise şudur ki; güneşli bir günde güneş gözlüğü, goggle gibi geniş yer kaplamadığından, yüzünüzün çoğunu yakabilmenize olanak tanır J Hava koşullarını göz önüne alarak, kayağa giderken bir eksiğiniz olabileceğini düşünüyorsanız, donanımlı bir kayak kiralama odasından eksiklerinizi hemen giderebilirsiniz. Kartepe 'de Penguen Tepe'yi önerebiliriz.

Bere, çorap ve diğer aksesuarlar
Kısaca belirteceğimiz diğer önemli aksesuarlar kafanıza mutlaka bere, ayağınıza da kalın kışlık pamuktan, yoksada yünden çoraptır. Unutmayın ki kayak ve snowboard olayı sonuçta bir extreme spor olduğundan, çılgın tarafınızıda hayal gücünüzle birleştirerek görselliğe dökebileceğiniz uygun bir yerdir kayak pistleri.

 


polar bere

 

 

 

snowboardkayak.com  2008©

 

2008 SnowBoardKayak ©
Snowboard ve Kayak Forumu | Snowboard ve Kayakçıların Buluştuğu Portal
 
Anasayfaİletişim | Site kuralları