Anasayfa > Kayak Malzemeleri

 

Kayak sporu istisnai durumlar haricinde bir kayak tesisinden temin edilen skipass, yani lift çıkış kartları ile yapılmaktadır. Alp disiplini kategorisi altındaki bu kayak türünde kayakçının ihtiyacı olan temel kayak malzemeleri; bir çift kayak, bir çift kayak botu, ve batonlardır (elimizle tutup denge ve güç sağladığımız destekler). Kayak botları genelde sert plastik alaşımlı olup dizlerin öne doğru kırılmasını destekleyen, eğimli bir açıda olurlar. Kayakların üzerindeki bağlamalar normalde değiştirilmemek üzere kayağa monte edilirler. Kayak botunun önce baş kısmı bağlamaya sokulduktan sonra, topuk basılarak botun kayağa takılması ve kilitlenmesi sağlanır. Kayağın takılması ve çıkarılması biraz pratikten sonra oldukça kolay olmakla beraber, kayakçının fiziği, kayış stili ve tecrübesine göre bağlamanın tutuş sertliği (DIN ayarı) bir uzman tarafından ayarlanmalıdır. Teknik kayak malzemeleri dışında tabii birde sizi soğukta, güneşli hava yada tipide doğa koşullarına ayak uyduracak kayak kıyafetlerine ihtiyacınız da olacaktır.

 

Kayaklar


Kayakların genel formu üzerine yorum yapmadan önce şunu belirtmekte fayda varki, kayaklar şekil olarak son 5-10 senede önemli gelişmelere sahne olmuştur. Bahsettiğimiz bu periodun öncesine gidersek, kayaklar daha ince, uzun (boyumuzdan yaklaşık 10-20 cm uzun) ve dümdüz idiler. Yani kayakların başı ile sonu arasındaki mesafede bir eğim (side cut) yok idi. Snowboardun şekli ve kayış özellikleri ile beraber değişik etkenlerin tesiriyle günümüzde kayaklar kullanımı daha rahat hale gelecek şekilde bazı modifikasyonlara uğramıştır. Kayakların boyu kısalarak side cut dediğimiz yan kesimin de devreye girmesiyle dönüşleri daha rahat bir hale gelmiştir. Bu modellere genel olarak Carving denilmektedir. Carving kayakların boyları snowboardlara benzer olarak, çene ve burun hizasına kadar düşmüştür. Side cut, yani yan kesim açısı arttıkça dönüşlerde o derece kolaylaşır. Yanlız şunu da belirtmek gerekir ki, daha tecrübeli, sürat yada slaloma ilgi duyan kayakçıların kayakları, bu stillerine uyumlu olabilmeleri açısından genelde boydan daha uzuncana olup, dar yan kesime sahiptirler. Bu kayaklar geniş yan kesimli carving modellerine nazaran daha sert kayaklardır ve sürate bağlı performansı destekleyecek şekilde dizayn edilmişlerdir. Birde freestyle kayaklardan kısaca bahsedelim. Freestyle kayaklar iki ucu simetrik ve yuvarlak olup, çift taraflı kayabilme imkanı veren ve kayak ile akrobatik atraksiyonlara girmek isteyen kayakçıların yönelmek isteyeceği türdür.

 

Kayak bağlamaları


Kayaklarınızı kayak botlarınızla bütünleştirecek olan bağlamalar, normalde sökülmemek üzere monte edilirler (bağlamalar mutlaka uzman kişiler tarafından monte edilmelidirler). Ayrıca takılacak olan bağlamanın tutuş sertliği, önceden de bahsedildiği gibi mutlaka fiziksel özelliklerinize ve tecrübenize göre bir uzman tarafından ayarlanmalıdır.

 

Kayak botları


Kayak botları önceki dönemlerde tek klipsli (kilit) iken, son yıllarda önce çift, daha sonra da 4 klipsli kayak botları popülerlik kazanmıştır. Tek klipsli botlar vakit kazandırsada, klips sayısı arttıkça botlar ayağınızın ve bileğinizin değişik bölgelerini farklı ölçülerde sıkarak ayarlamanızı sağlar.

Kayağa yeni başlıyor iseniz, kayak malzemelerini kiralama yoluna gitmeniz hem bu spor hakkında bilinçlenmenize, hem yanlış bir malzemeye yatırım yapma riskinizi azaltmanıza, hem de alacağınız malzemelerinizi daha iyi koruyup ve uzun vadeli kullanabilmenize yardımcı olur. Bununla birlikte arada bir dağa çıkma fırsatı bulan birisinin tatil masraflarını kiralandırma yolu ile uzun yıllara taksitlendirmesi akıllıca olabileceği gibi, bu sporda ilerlemek ve dağı ikinci evi gibi kabul etmek isteyecek birinin kendi malzemesini almak istemeside tamamiyle tercihe bağlıdır.

Yukarıda bahsi geçmiş olan malzemelerin dışında snowboard ve kayak kıyafetleri ile ilişkili olan goggle, kask, eldiven, çorap tarzı aksesuarlarda göz önünde bulundurmak isteyeceğiniz malzemeler olacaktır.

 

 

snowboardkayak.com  2008©

Anamenü
2008 SnowBoardKayak ©
Snowboard ve Kayak Forumu | Snowboard ve Kayakçıların Buluştuğu Portal
 
Anasayfaİletişim | Site kuralları